top of page

שמי רותי ויינברג, מתגוררת באבן יהודה, נשואה לאריק ואימא של טל ואורי. תלמידה ומתרגלת יוגה משנת 1994 ומורה ליוגה משנת 2005, מייסדת ובעלים של המרכז ליוגה "יוגה עם רותי" באבן יהודה.

נולדתי בקיבוץ חפציבה, בת לאב ניצול שואה יליד הונגריה, שעלה אחרי מלחמת העולם השנייה ולאם ילידת מצרים, שעלתה  לארץ בגיל 17, הגיעה לאולפן בקיבוץ, שם פגשה את אבי והם נישאו. נולדו להם שתי בנות ובן.

בשנת 1986, כשהייתי בת 21, אחותי שהייתה אז בת ה 17 נהרגה בתאונת דרכים מחרידה ביחד עם עשרה מחבריה. היה זה אירוע שטלטל טלטלה גדולה את משפחתי, אותי ואת הקיבוץ בו גדלתי כולו. אובדן זה גרם לשינוי משמעותי ביותר בחיי והיווה גורם מכוון בהמשך דרכי. התחלתי לגלות התעניינות בנושאים הקשורים למשמעות החיים ומצאתי עצמי עוסקת רבות בחיפוש אחר משמעות הקיום שלי כאן. התחלתי לקרוא ספרים ולהתעניין בנושאים רבים הקשורים בקיום אינדיווידואלי וקולקטיבי. באותה תקופה למדתי פרחי באך, רייקי וריפוי בעזרת אבני קריסטל. השתתפתי בסדנאות מודעות שונות, פגשתי אנשים מעניינים ועולם חדש נפתח בפני. כל זה לא היה מספיק, הרגשתי שדבר מה נוסף חסר לי. רק כעבור שנים הבנתי שבמותה היא העניקה לי את הדחיפה הראשונית לחיפוש, גילוי וחקירה עצמית.


בשנת 1994 חברת ילדות המליצה לי להתחיל לתרגל יוגה. המורה הראשונה שלי ליוגה לימדה על פי שיטת איינגר - תרגול פיזי מדויק ונוקשה. התחברתי אליה ואל הסגנון המדוייק והנוקשה בכך מצאתי את עצמי תלמידה מתמידה, נחושה ומדוייקת. 
בשנתיים הראשונות כל הגוף כאב תוך כדי התרגול ברמה הפיזית ויחד עם זאת יכולתי להרגיש התעוררות פנימית וכוחות חבויים קמים לתחייה. באותו זמן לא ידעתי לשייכם לתרגול. זמן מה שכבר תרגלתי תקופה מצאתי עצמי יום אחד, תוך כדי פעולה טריוויאלית יום יומית (קיפול ערמות של כביסה), מוצפת ברגשות שמחה וסיפוק מעצם פעולת הקיפול, זו הייתה חוויה רגשית עמוקה שגרמה לי להבין שהיוגה הינה כל פעולה שאני מבצעת ומרוכזת בה, ממש כפי שמצויין ברבים מספרי היוגה. הנה חוויתי את זה על אמת.

בתחילת דרכי כתלמידה ביוגה ומי שטיפחה בי את האהבה והרצון לתרגל ולהעמיק בעולם היוגה הייתה זו  נגה לב אפשטיין המורה הראשונה שלי ליוגה. היו לנו המון פגישות שלא במסגרת השיעורים ושיחות רבות העוסקות בהתפתחות אישית דרך היוגה. באחד מהמפגשים האלו, הבאתי את התוכנית של אודי בילו ורונן כץ ללימוד יוגה שאז פעלה בסמינר הקיבוצים. נגה אמרה לי:
 " איני מכירה את הזרם של הבריגהו יוגה אולם לדעתי, זה מה שאת צריכה, עליך לעזוב את הפיזיות של התרגול שלנו." ובכך היא עזרה לי להתמקד בזרם היוגה המתאים עבורי ולהתחיל ללמוד הוראת יוגה.

בסמינר הקיבוצים, פגשתי את מוריי מאז ועד היום: רונן כץ וד"ר אודי בילו, מורים אשר מובילים אותי במסע מרתק ובאהבה גדולה אל הידע המקודש והעצום של הבריגהו יוגה. פגשתי את שיבוג'י לראשונה בביקור שערך בארץ בשנת 2005. עד היום אני זוכרת את המפגש, מה לבשתי היכן התרחש ובאיזו שעה. ההתרגשות שאחזה בי, את הלב הפועם ואת  תחושת האהבה ממנו כלפי שהציפה אותי במפגש זה. מאז נסעתי מספר פעמים להודו לסדנאות עם גורוג'י המורה של שיבוג'י ושיבוג'י. לא תיארתי לעצמי ולא דמיינתי שאסע להודו, זה היה נראה לי מקום שלא אוכל להכיל וליהנות מעצם השהייה בו. כמה הפתעתי את עצמי כשהחלטתי להצטרף לסדנא בפברואר 2006. 

הצפצופים, הרעש, ההמולה התנועה הבלתי פוסקת ברחובות ההומים של ואראנסי, אלפי האנשים, ריחות של קטורת מהולים בריח פרות. שווקים סואנים, דבר מכל זה לא הפריע לי כלל. כל כולי הייתי מכווננת לסדנא. הכל טוב לי, הפרעות חיצוניות לא קיימות מבחינתי. הבנתי שאני מקבלת את כל העזרה והתמיכה מהמורים כדי להתכנס פנימה ולהימנע מכל הסחות הדעת שסביב.

התרגול בבית של גורוג'י החל לרוב בשתייה של צ'איי ריחני הנמזג בכוסות חרס שהמגע שלהן עם השפתיים מעורר תחושת יובש, והטעם שלו נפלא, מדוייק בתבלינים ובמתיקות.  התרגול התקיים לפעמים בחצר פנימית בה קולות הרחוב נשמעים היטב וממש בסמוך אלינו באותה חצר מתגוררת העגלה שהיא חיית המחמד של הבית. אם אפשר לומר מקום שונה, בלתי צפוי כל כך לתרגול ממה שאנו המערביים מכירים. מאז חזרתי עוד כמה וכמה פעמים לואראנסי. כבכל פעם התרגול והחוויות התעצמו מאוד. אין ביקור אחד דומה לזה שהיה לפניו.

תוך כדי תרגול התחלתי להרגיש ולהבין שהיוגה על פי הלימוד של שרי ברהמה גופאל בהדורי ושיבוג'י  מתקיימת בכל רגע ורגע. היוגה אינה מתרחשת על המזרון באולם כזה או אחר. היוגה מעניקה לנו את ההזדמנות ואת הזכות להתמודד ולגבור על קשיים ויותר מכך לשפר וממש לתקן את ההרגשה שיש לנו ביחס לעצמנו, לתכונה מסויימת שקיימת בנו, לאדם זה או אחר או לגורם חיצוני "מפריע". חווית היוגה נותנת לנו הזדמנות להרגיש טוב בכל עשייה, מפגש, פעולה, עבודה.
 

בהדרכתם של מורי, התחלתי לתרגל על בסיס יומי ותוך כדי התמדה בתרגול, חוויתי בשינוי לטובה בכל היבט בחיי. מצאתי את עצמי משתוקקת להמשיך ולהעמיק בתרגול וברכישת ידע. הרגשתי שהגעתי הביתה. התרגול המעמיק של הבריגהו יוגה, מאפשר לי לחוות את חיי היום יום בשביעות רצון והכרת תודה אמיתית. 

בתוך כך הגיעה לידי ההזדמנות להתקבל לתוכנית דוקטורט ביוגה, אותה מובילים ד"ר אודי בילו וד"ר אריק לשם. איזו הזדמנות נפלאה "לתקן" את היחס לגבי לימודים אקדמיים ואף ליהנות מהם.

גאה ונרגשת לשתף: עבודת הדוקטורט שלי הושלמה במלואה ואושרה, התואר הוענק לי בטקס מרגש במעמד המורים שלי ד"ר אודי בילו, רונן כץ ושיבוג'י.
נושא  עבודתי- "יוגה ככלי לשינוי הדימוי העצמי בקרב נערות".

כיום אני ממשיכה לחקור בעבודתי, לגדול ולהתפתח ולקדם את נושא התפתחות ושינוי הדימוי העצמי בעזרת יוגה. כיצד היוגה עוזרת לנערות לטפח קבלה עצמית ובכך לחזק את הדימוי העצמי אצל נערות ונשים צעירות.

בנוסף הוענקה לי תעודת מורה בכירה לבריגהו יוגה בטקס מרגש בו השתתפו המורים מהודו, מוריי בארץ בני משפחתי ותלמידיי.

את מכלול חיי אני יכולה לחלק לשלוש תקופות עיקריות: 

הראשונה - הייתה התקופה בחיי, עד לתאונת הדרכים בה נהרגה אחותי שהובילה אותי לחיפוש. 
השנייה - הייתה מהלך החיפוש וההתנסות בתחומים שונים שכל אחד מהם עזר לי להתכוונן אל המקום הנוכחי.
השלישית – ובתוכה נכלל ההווה, היא התקופה שהחלה מהשלב בו התחברתי לזרם של הבריגהו יוגה והפכתי להיות תלמידה של מורים דגולים.
תקופה בה מתרחשים בחיי גילויים עצמיים, יכולות שהיו חבויות בתוכי צצות ובאות לידי ביטוי בהתנהלות היומיומית שלי עם עצמי ועם הסביבה. הפכתי מאישה שחששה כמעט מכל החלטה, מהלך כזה או אחר בחייה, לאישה החלטית, אמיצה, יוזמת, בעלת ביטחון עצמי ויכולת להוציא רעיונות אל הפועל ולהגשימם בחיים. עזבתי עבודה מסודרת ובטוחה ויצאתי לדרך של בעלת עסק עצמאי ומצליח.

פתחתי סטודיו ליוגה בו אני מלמדת ומעסיקה מורים נוספים. הגשמתי את חלומותיי בכל הנוגע לעיצוב, אווירה וניהול, מהלך שהוכיח את עצמו כמדויק ונכון עבורי, אני מלאה בהתלהבות על החיים האלו.

מודה למורי הנפלאים בעבר ובהווה – נגה לב-אפשטיין, רונן כץ, ד"ר אודי בילו, שיבוג'י וראטנאג'י שבביקורה האחרון בארץ פתחה בפניי אפשרות לקיום מערכת יחסים עמוקה אישית ובלתי אמצעית עם המורים.

שמחה שזכיתי להתוודע ליוגה, להעמיק בה, ולהעביר את מתנתה הלאה.

שלכם,

ד"ר רותי ויינברג Doctor Of Natural Health Science PH.D Yoga Philosophy

bottom of page