top of page
תנוחת פיתול ביוגה
רג'ה יוגה
תרגול יוגה למניעת כאבי גב
תרגול מדיטציה באבן יהודה

"עשה מכל דבר קצת ואל תגזים בכלום: אכול מעט, שתה מעט, שן מעט, עשה תנוחות מעט, עשה מדיטציה מעט, שרת מעט, רקוד מעט, שיר מעט. בצורה זאת יהיה לך פנאי לכול".

ד"ר סוואמי שיבננדה 

 

מקור היוגה בהודו. יוגה היא מדע עתיק, ומקורה בכתבים הודים עתיקים, היא כוללת בתוכה יסודות חיים פיזיים ותודעתיים, המאפשרים לאדם לחיות את חייו עלי אדמות מתוך הרמוניה עם עצמו ועם העולם.

 

פירוש המילה יוגה בסנסקריט, היא איחוד, איחוד בין הגוף והנפש, איחוד בין הרוח לחומר, וכמובן כל פעולה הנעשית בריכוז מלא.

ליוגה זרמים שונים המתאימים לכל אדם ולכולם מטרה אחת - הכרה עצמית מושלמת, על ידי תרגול קבוע במסירות ואמונה ניתן לחוות בריאות מושלמת, חיוניות, איזון, שמחה ושקט אשר יוקרנו על הסביבה כולה.

 

כדי שאנו אנשי המערב, נוכל להפיק את מירב התועלת הגופנית, הרוחנית והנפשית מן התרגול, יש צורך להתאימם זה לזה.

כל אדם הוא שונה, ולכן ליוגה יש דרכים רבות המאפשרות לכל אחד להתחבר לתרגול ולאורח החיים היוגי באופן שונה. מחקרים רבים מוכיחים, כי תרגול יוגה על בסיס קבוע ובהדרכה של מורה הופכים את האדם לבריא ולנינוח יותר, קרוב לעצמו לסביבתו ולטבע. כדי להשיג תוצאות,יש לתרגל ברצינות, נחישות ובהתמדה, אולם מבלי לצפות לקבלת דבר.

כל שיעור הוא חוויה ומפגש של המתרגל עם עצמו. דרך המתיחות, כפיפות, תנועות ברצף אנו מגמישים ומחזקים את השרירים הרצועות ומפרקי הגוף. בתוך כך אנו מקפידים על נשימה נכונה איטית ועמוקה שתורמת להרפייה ולריכוז גבוה.

 

אסאנות- תנוחות היוגה:

תנוחות היוגה, מגמישות ומחזקות את כוח ההתנגדות של הגוף למחלות. מפתחות יציבה טובה, מגבירות את היכולת להתמודד במצבי לחץ, מוסיפות מרץ, שמחה והתלהבות ומעלות את החיוניות.בסיום האימון המתרגל חש מלא מרץ, אך יחד עם זאת נינוח ושלו.

 

אימוני נשימה - פראנימה:

תרגילי נשימה הם בעלי חשיבות גבוהה בתרגול היוגה– הם משפרים את כושר פעולת הריאות, אשר להן השפעה ישירה על רגיעה, התעוררות, איזון, שיפור מערכת הנשימה וכושר העיכול.

 

תנוחות הרפיה:

טכניקות שונות ומותאמות של הרפיה תורמות לחידוש הכוחות, להתאוששות מהמאמץ, להרגעת הגוף וההכרה, ולתפקוד יעיל יותר בחיי היום יום.

 

מדיטציה:

תרגול מדיטציה הינו תהליך ריכוז עמוק, המביא את המתרגל למצב הכרה נינוח ושקט. ההכרה נעשית צלולה וברורה. באורח פלא מתאפשר תהליך של שחרור מדפוסי התנהגות שאינם משרתים אותנו, מדעות קדומות, וממחסומים שונים שמעכירים את תודעתו ושלוותו של המתרגל.

 

האטה יוגה - יוגה קלסית המקור של תנוחות היוגה.

ראג’ה-יוגה הינה שיטה עתיקה, המלמדת אותנו, בעזרת סדרות של תרגילים, להשקיט את ההכרה ואת החושים ולתקן את מידותינו המוסריות, בכדי שנהיה לכלי המתאים לגילוי אותה אמת פנימית המצויה בתוך כל אחד מאיתנו. 

כדי להבין את מהות הראג’ה-יוגה, ממשילים את הנשמה אליה אנו כמהים לקרקעית של אגם; את המים - לצ’יטה - החומר של ההכרה;
את הגלים שעל פני האגם - לווריטיס, הגלים המנטאליים.
כל עוד ישנם גלים על פני האגם והמים עכורים לא ניתן לראות את הקרקעית,
ניתן לראותה רק כאשר הגלים שוקטים והמים הופכים צלולים.

 

הראג’ה-יוגה מחולקת לשמונה שלבים :

YAM -  משמעת - חמש הנחיות לעבודה חיצונית, נקודות המהוות אימון לרכישת מידות מוסריות נעלות המהוות אבני יסוד לבניין של היוגה.

NIAM -  נוהגים - חמש הנחיות לעבודה פנימית. תרגולים אלו נועדו לשם עקירת שורשי הסבל מתוך ההכרה וכהכנה לכניסה למצב תודעה עילאי.

ASAN -  תנוחות התרגול של היוגה (אסנות).

PRANAYAM - שליטה באנרגיית החיים.

PRATYAHAR -  התכנסות, שליטה בחושים, כינוס החושים פנימה.

DHARN -  ריכוז פנימי או חיצוני.

DYHAN -  ריכוז מושהה - מדיטציה.
SAMADHI -  מצב תודעה עילאי, אחדות עם כל היש. מעבר לזמן ומעבר לדואליות.

 

האטה  ורג'ה יוגה
bottom of page